Każda amatorska czy profesjonalna wyprawa w trudny teren wiąże się z posiadaniem odpowiedniego stroju, obuwia, plecaka i niezbędnych akcesoriów. Świadomy turysta to taki, który potrafi zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo samego siebie i ekipy, z którą pokonuje teren. Paniom polecamy buty turystyczne damskie ułatwiające poruszanie w ciężkich warunkach.

Zarówno poruszanie się po śliskich i niebezpiecznych szlakach górskich jak i zwykłe długodystansowe wycieczki po trawie wymagają specjalnego obuwia. Buty turystyczne damskie to lżejsza wersja profesjonalnego wyposażenia podczas wycieczek. Świetnie wpisują się w klimat lekkich wypraw w teren, kiedy nie zabieramy ze sobą ciężkiego sprzętu oraz plecaka.

Rzecz najważniejsza to właściwy dobór buta 

Priorytetowym determinantem przy zakupie obuwia jest jego rozmiar oraz cel wycieczek. Dobierając buty turystyczne damskie należy zwracać uwagę, aby idealnie pasowały rozmiarem do stopy – zakłada się, że powinny być o około 0,5 cm większe od zwykłych butów. Noga w skarpecie nie może zbyt przylegać do czubka buta, wtedy obuwie jest za małe. Stopa musi swobodnie poruszać się w czasie chodzenia i nie może bezpośrednio dociskać do końca wkladki.

Przy pomiarze butów turystycznych damskich warto je zasznurować i przejść się parę razy po równej powierzchni. But musi trzymać stopę we właściwej pozycji. Należy też sprawdzić czy pięta i kostka nie poruszają się zbyt dowolnie oraz czy nic nie obciera.

Panie mają do wyboru buty turystyczne w dwóch wariantach: niskie lub wysokie. Niskie to te, które bezpośrednio nie uruchamiają kostki. Nie bez znaczenia pozostaje też kolor. Szeroka paleta barw, do której panie przywiązują uwagę z pewnością zaspokoi każde potrzeby.

Zalety butów turystycznych damskich 

Właściwie zaprojektowane buty do górskich wypraw dla pań powinny być lekkie i dobrze wyprofilowane. To absolutne minimum, o które powinien zadbać producent.

Buty turystyczne damskie zazwyczaj są uzupełnione wstawkami z lekkiej, przewiewnej skóry np. nubuku czy zamszu. Często występują one w duecie z nieprzemakalną membraną. Oznacza to, że buty nie są podatne na szybkie  wchłanianie wilgoci z podłoża w przypadku zmiennych warunków pogodowych lub przepraw przez górskie strumyki.

Buty turystyczne damskie to wytrzymałe obuwie specjalnego przeznaczenia. Często są poddawane są impregnacji, co poprawia jakość ich użytkowania oraz pielęgnacji po wyprawie. Ważną cechą jest także skuteczne odprowadzanie wilgoci z wnętrza buta. Stopa w skarpecie cały czas pozostaje sucha i nie wywołuje efektu ślizgania się dzięki systemowi odprowadzania potu na zewnątrz.

Dobre buty to również ładne buty

Panie przy wyborze butów turystycznych damskich często kierują się estetyką. To leży w ich naturze i nic w tym złego. Producenci dużą wagę przywiązuja więc do wyglądu obuwia. Ma być ono nie tylko funkcjonalne ale i ładnie wykonane pod względem kolorystyki.

Obuwie dla kobiet często pozbawione jest gumowego wzmocnienia na noskach butów. Wygląda to topornie na kobiecej nodze. Dla zwiększenia jakości wyglądu buty turystyczne damskie są zabezpieczone z przodu wytrzymałym, ochronnym materiałem.