W Polsce około 40% społeczeństwa zamieszkuje tereny wiejskie. Okazuje się jednak, że zawodowo rolnictwem zajmuje się tylko niewielki procent mieszkańców wsi. Praca w gospodarstwie oraz w polu niewątpliwie jest ciężka i wymagająca, ale jednocześnie może przynosić wiele satysfakcji.
Specyfika pracy na wsi
Każdy, kto decyduje się być rolnikiem musi być świadomy, że jego praca będzie bardzo podobna w swoim charakterze do własnej działalności gospodarczej. Rolnik, o ile nie zatrudnia pracowników sam musi być sobie szefem. Większość prac wykonuje samodzielnie chyba, że może liczyć na pomoc członków rodziny. Choć dzisiejsze gospodarstwa są zmechanizowane i dużo bardziej nowoczesne od tych, które pamiętamy z poprzedniego wieku nie oznacza to, że rolnik ma mało pracy. Zmiany na wsi poszły w tym kierunku, że wraz z postępem wzrasta także areał, na którym pracuje typowy rolnik. Jeśli zaś posiada on na przykład zwierzęta takie jak bydło czy trzoda chlewna to tutaj dzisiaj również stawia się na większą wydajność i ilość pracy przyrasta.
Praca rolnika jest bardzo wymagająca szczególnie wtedy, gdy w gospodarstwie jest inwentarz żywy. Oznacza to bardzo dużą zależność i konieczność ciągłego przebywania w miejscu pracy. Zwierzęta muszą być karmione i doglądane również w święta i weekendy. Rolnik, który nie zatrudnia pracowników a posiada zwierzęta nie ma, więc szans by wyjechać turystycznie, zwykle nie może oddalić się od gospodarstwa na więcej niż kilka godzin. Jest to niewątpliwy minus tej pracy.
Jakie nowe obowiązki mają rolnicy?
Współcześni rolnicy oprócz pracy na roli mają cały szereg obowiązków administracyjnych. Podlegają oni kontroli wielu instytucji takich jak ARiMR, centrala nasienna, służby weterynaryjne. Muszą także znać aktualne przepisy i wymagania, jakie im się stawia. Aby być na bieżąco w tych zmianach warto odwiedzać dobry blog rolniczy, gdzie można przeczytać o programach pomocowych czy odszkodowaniach za klęski żywiołowe. Rolnicy ponadto muszą wypełniać liczne wnioski, prowadzić ewidencje i brać udziały w obowiązkowych szkoleniach.
Pomimo wielu niedogodności praca w rolnictwie podoba się wielu osobom, które lubią kontakt z naturą, prace fizyczne a także możliwość aktywności zawodowej bez posiadania szefa nad sobą. Coraz częściej zdarza się, że na wieś przenoszą się z miasta osoby w wieku średnim, które pragną zmienić zawód na bycie rolnikiem.
Wszystkie niezbędne części i akcesoria rolnicze dostępne są w sklepie https://www.zenox.pl