Tapetowanie należy do tych prac remontowych, w przypadku których najłatwiej o różnego rodzaju błędy. Dlatego też warto odpowiednio się do tego przygotować, wybierając np. właściwą tapetę – taką, która z jednej strony będzie idealnie pasować do Twojego wnętrza, a z drugiej nie będzie trudna w montażu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania? Sprawdźmy!

Skuteczne tapetowanie? Wybierz odpowiedni materiał tapety!

Jeżeli chcesz, aby tapetowanie było skuteczne, a jakość tapety na tyle wysoka, by tapeta zachowała swój estetyczny wygląd i funkcjonalność na przestrzeni wielu lat, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. A jaki masz wybór? Bardzo duży, ponieważ z roku na rok powstaje coraz więcej rozwiązań, które są udoskonalane i jeszcze lepiej spełniają swoje zadanie – nie tylko w salonie czy sypialni, ale nawet kuchni. Możesz więc wybrać tapetę:

  • papierową, która cieszy się dużą popularnością od wielu lat – jest dostępna w niemal nieograniczonej liczbie wariantów, ale trzeba przyznać, że jest najmniej trwała i słabo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wilgoci;
  • winylową, która jest o wiele bardziej trwała od papierowej i zapewnia nieco łatwiejsze oraz szybsze tapetowanie – nie ma ryzyka, że np. łatwo rozerwie się podczas montażu;
  • na fizelinie, która nie tylko będzie wytrzymała, ale również doskonale wyciszy pomieszczenie, a do tego pozwoli skutecznie wyrównać niedoskonałe ściany;
  • z włókna szklanego – piękne, trwałe, ale niekiedy droższe od pozostałych, dlatego też polecane są tym osobom, dla których nieistotna jest zainwestowana w produkt kwota.

Wybór trwalszego materiału ma szczególnie duże znaczenie, gdy montaż tapety ma odbywać się w kuchni, gdzie będzie ona narażona na działanie wilgoci.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli chcesz, aby tapetowanie przebiegło skutecznie albo by ostateczny efekt był w stu procentach satysfakcjonujący, powinieneś zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych kwestii. Jakich?

Cena tapety

To oczywiście bardzo istotne, na szczęście nie stanowi większego problemu – w przypadku mniejszych lub większych remontów większość z nas jest przygotowana finansowo, a tapetowanie wcale nie należy do najbardziej kosztownych – nawet w największych miastach, takich jak Warszawa. W efekcie jedna rolka tapety może kosztować Cię zaledwie kilkadziesiąt złotych!

Tapeta czy fototapeta?

Alternatywą dla tradycyjnych tapet są fototapety (https://www.master-bud.net/category/fototapety/), które prezentują się często niezwykle efektownie, znacznie odświeżając wnętrze. Warto więc poszukać odpowiednich rozwiązań, które będą prezentować różne motywy – wspaniałe krajobrazy, ulubione postacie z filmów i wiele, wiele innych.

Estetyka i wzór

Oczywiście decydując się na klasyczne tapety, również możesz znaleźć wiele wspaniałych rozwiązań – warto dokładnie zapoznać się z ofertami kilku sklepów i wybrać to, co najlepiej będzie pasowało do danego wnętrza. W ten sposób uda Ci się osiągnąć znakomity efekt i zyskać komfort w swoim domu czy mieszkaniu.