Moda na squash nie przemija, a zainteresowanych tym sportem wciąż przybywa. Niestety wielu z nich zniechęca się na starcie, co najczęściej wynika z podstawowych błędów, takich jak za ciężka rakieta czy nieodpowiednia piłka. Stąd idea tego krótkiego poradnika dla początkujących – zapraszamy!

Jakie buty na squash?


Zanim zaczniesz inwestować w jakikolwiek strój czy sprzęt do squasha, sprawdź, czy w ogóle ta forma sportowej rywalizacji jest tym, czego szukasz. Na pierwszą wizytę w klubie squasha przygotuj sobie zwykłe sportowe, lekkie buty, których być może używałeś już na siłowni czy do biegania. Zwróć jednak uwagę na podeszwę! Musi być ona biała lub oznaczona jako „not marking”, aby nie zostawiała śladów na parkiecie. Obsługa kortów zwraca na to uwagę i nie wpuszcza osób w butach z ciemną podeszwą.

Gdy już zdecydujesz, że squash jest dla ciebie, i postanowisz trenować regularnie, rozważ zakup specjalnych butów do tej dyscypliny sportowej. Nie jest to pic na wodę – profesjonalne buty do squasha poprawiają komfort gry i zwiększają stabilność oraz dynamikę poruszania się, co w przypadku tej gry jest niezwykle ważne!

A co z resztą stroju?


Tutaj sprawa ma się podobnie jak z butami – zacznij, w czym chcesz, byle było ci wygodnie. Wkrótce jednak zauważysz, że przydałaby się nie za luźna, za to dobrze „oddychająca” koszulka. Pewnie nie spodziewasz się nawet, z jak dużą ilością potu wiąże się gra w squasha! Typowym męskim strojem w tej dyscyplinie są polówki i krótkie spodenki, z kolei kobiety zazwyczaj preferują koszulki na ramiączkach. Dla nich stworzono również coś w rodzaju pół spodenek, pół spódniczek – warto wypróbować! Najważniejszy jednak jest materiał, z którego wykonana została górna część stroju: polecamy szczególnie bawełnę lub inne, ułatwiające odparowywanie potu włókna.

Jaką rakietę do squasha wybrać?


Dobre kluby squasha posiadają na wyposażeniu rakiety, które można wypożyczyć na czas gry. To bardzo dobre rozwiązanie na początek lub kiedy chcesz przetestować rakietę innej marki. Jeśli zdecydujesz się trenować systematycznie (co jest oczywiście niezbędne, by czerpać pełnię satysfakcji z gry), koniecznie zainwestuj we własną rakietę. Przy jej wybieraniu zwróć uwagę na takie cechy jak waga, wielkość główki oraz to, czy rakieta jest ważona na rączkę, czy na główkę. Od tych detali zależą bowiem szybkość reakcji, siła i precyzja uderzenia oraz kontrola nad piłką. Dla graczy początkujących najlepszym wyborem będzie rakieta z dużą główką i ważona na główkę. Co zaś tyczy się wagi – wybierz po prostu odpowiednią dla siebie. Wraz z nabieraniem wprawy najpewniej będziesz musiał liczyć się ze zmianą sprzętu na adekwatny do twoich umiejętności.

W jaką piłkę do squasha zainwestować?


Piłki do squasha określane są mianem szybkich i wolnych. Wbrew pozorom najlepsze dla graczy początkujących się piłki najszybsze, ponieważ nie wymagają wcześniejszego rozgrzania, co dla osoby zaczynającej zabawę ze squashem zwykle jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. Piłki najszybsze są koloru niebieskiego lub oznaczone niebieską kropką. Na początek wybieraj właśnie te, a z czasem – jeśli będziesz robić postępy – przerzucisz się na piłki z czerwoną kropką, potem z żółtą, by ostatecznie nauczyć się grać piłką najwolniejszą, czyli z dwiema żółtymi kropkami.

I najważniejsze pytanie: gdzie grać?


Najprostsza odpowiedź: u nas! Zapraszamy chętnych spróbowania swoich sił w squashu do klubu sportowego SHAUSHA pod Gliwicami.  Posiadamy jedne z najlepszych w Polsce kortów, z podłogą zapewniającą bezpieczne i stabilne podłoże dla stóp. Korzystne warunki członkowstwa i świetna lokalizacja to kolejne z naszych atutów. Odwiedź naszą stronę i sprawdź, co jeszcze tutaj znajdziesz!